16 Mart 2020 Günün Özeti

Tüm günün stresiyle oturup telefonu elinize aldığınızda bir sürü yerden takip edemeyenler için günün özetini sizler için tek başlıkta hazırladık.

16 Mart 2020 Günün Özeti
Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: "(Koronavirüs önlemleri) Bu süreçte cuma namazı yerine öğle namazının kılınması yeterlidir."

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: "Camilerin münferiden (tek başına) namaz kılmak isteyenler için açık bulundurulmasının uygun olacağına karar verilmiştir."

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, 'İnsanların hayatını korumak zorundayız. Cuma namazı başta olmak üzere namazların evlerde kılınması uygun olacaktır. Ezanlar okunmaya devam edecek.’

Diyanet İşleri Başkanı'nın açıklamasının ardından yeni tedbirlerle ilgili bir çok açıklama gelebilir. 

''Toplu ortamlarda bulunmayı önlemek amacıyla bir çok yerin kapatılması tedbir olarak alınacak'' şeklinde söylemle giriş yapması buna işaret.

 

ABD genelindeki koronavirüs vaka sayısı 4,039'a yükseldi.

New York Valisi Cuomo, yaptığı açıklamada New York'taki restoranlar ve barları, sinemaları, spor salonlarını ve kumarhaneleri COVID19 endişeleri nedeniyle bu akşam saat 20.00'dan itibaren geçici olarak kapatacaklarını açıkladı.

 

 

İspanya'da Malaga şehrindeki Atletico Portada Alta takımında antrenör olarak görev alan 21 yaşındaki Francisco Garcia'nın, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiği açıklandı. Garcia aynı zamanda lösemi ile mücadele ediyordu.

 

COVID-19 önlemleri kapsamında İstanbul Havalimanı'nda kırmızı bant uygulaması başlatıldı.

 

Sağlık Bakanı Koca: "Şu ana kadar can kaybımız yok. Ancak olabilir. Solunum sıkıntısı olan hastalarımız var. Önümüzdeki 2-3 hafta çok çok önemli."

 

COVID-19 güncel haritası

 

Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) web sitesinde yeni tip koronavirüs hastalığıyla ilgili bilgilendirme yapılıyor.

Bakanlık tarafından "https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/covid19" adresinden koronovirüs hastalığına ilişkin yapılan bilgilendirmeye erişmek isteyenler, MEB'in web sitesi üzerindeki açılır pencereyi tıklaması yetiyor.
Kullanıcılar, linki kullanarak bu hastalığın tanımı, nasıl bulaştığı, kimlerin risk altında bulunduğu ve korunma yollarına ilişkin bilgilere ulaşabilecek.
Ayrıca, koronavirüs riskine karşı "14 Kural" başlığıyla bir videoya da yer verildi.

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Yeni pozitif vakalar tespit edildi fakat sayı analizi yapılıyor. Sayının bugün açıklanması bekleniyor.

 

Euro 7.20 civarına yaklaşırken dolar 6.43 ile yeniden rekor kırıyor.

 

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, üçüncü ülke vatandaşlarının AB üyesi ülkelere yapacakları "gerekli olmayan" seyahatlerine 30 günlük geçici kısıtlama getirecek düzenleme hazırladıklarını duyurdu.

 

Koronavirüs nedeniyle, Kerkük'te 1 hafta sokağa çıkma yasağı ilan edildi!

 

Fransa’nın başkenti Paris’de ordu sokaklara indi. Halkın evlerde kalması zorunlu olacağı rapor ediliyor.

 

Almanya'da koronavirüs vakası 1,111 artış gösterdi.Toplam vaka sayısı 6,924'e ulaştı.


İsviçre'de olağanüstü hal ilan edildi.

 

Duruşmalara 'corona virüs' arası

Antalya, Muğla, Isparta ve Burdur'da merkez ve mülhakat adliyelerinde yeni tip corona virüse (Covid-19) karşı tedbirler kapsamında, "tutuklu işlere yönelik soruşturma ve kovuşturmalar ile ivedi sayılacak diğer hususlar" haricinde duruşma ve keşiflerin yapılmasına ara verildi.

 

ABD Savunma Bakanı ve yardımcısı #COVİD19 şüphesi nedeniyle karantina altına alındı.

 

İngiltere Başbakanı Boris Johnson: Amacımız virüsün zamanında yayılmasını engellemek ve bilimsel tavsiyeye dayanarak hayat kurtarmak. Yaşlılar, kadınlar ve hamile kadınlar evden çıkmamalı. Virüsün yayılım hızı çok hızlı.

 

İTALYA'DA BİR GÜNDE 349 ÖLÜM
Ülkede corona virüsten ölenlerin sayısı 2 bin 158'e, vaka sayısı ise 27 bin 980'e yükseldi

 

ABD’deki Türk bilim insanı Prof. Dr. Derya Unutmaz’dan umut veren Corona virüsü açıklaması

Enfeksiyon hastalıkları ve insan bağışıklık sistemi alanında dünyada söz sahibi isimlerden biri olan ve ABD'de Jackson Laboratuvarı Enstitüsü'nde baş araştırmacı olarak çalışmalarını yürüten Prof. Dr. Derya Unutmaz, "İnanılmaz bilimsel ilerleme var, tedavi ve aşıda çok kısa sürede başarı gösterilecek. HIV/AIDS'e karşı 30-40 yıldır halen aşı geliştiremedik ama Covid-19 için birkaç ay sonra insan denemelerine başlanabilir" dedi.

 

Rusya koronavirüs salgını nedeniyle sınırlarını yabancılara kapattı

Kanada Kovid-19 salgını nedeniyle sınırlarını yabancılara kapattı

Kanada Kovid-19 salgını nedeniyle sınırlarını yabancılara kapattı

 

Çin Dışişleri Sözcüsü: Artık asıl riski, yurtdışından ülkeye giriş yapan seyyahlardan kaynaklanan ithal koronavirüs vakaları oluşturuyor.

 

KKTC'de cadde ve sokaklar boş kaldı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) korona virüsü vakasının 6'ya yükselmesinin ardından hükümet, Bakanlar Kurulu kararıyla salgına karşı yeni önlemler aldı. Hükümet yetkilileri, halka zorunlu olmadıkça evden çıkmama çağrısı yaparken, 1 Nisan'a kadar okullarda eğitime ara verilmesi ve özel sektör ile kamu çalışanlarının da izne çıkmasıyla cadde ve sokaklar boş kaldı. Lefkoşa Kaza Mahkemesinde ise alınan tedbirlere rağmen yoğunluğun devam ettiği gözlemlendi.

 

G-7 ülkelerinden corona virüse karşı iş birliği vurgusu

G-7 liderlerinin telekonferans görüşmesinin ardından yapılan ortak açıklamada, "Bu küresel krize yanıt vermek için bu önlemleri uygulayarak sorunların çözülmesi noktasında birlikte çalışmaya devam edeceğiz" ifadeleri yer aldı.

 

Fransa'da flaş koronavirüs (Kovid-19) önlemi: Yarından itibaren sınırlandırılacak

Son dakika haberine göre, Fransa Cumhurbaşkanı Marcon yeni tip koronavirüs nedeniyle ülke genelinde yarından itibaren serbest dolaşımın sınırlandırılacağını açıkladı.

 

ABD Dr. Birx: İnsanlardan evlerinde de dahil olmak üzere ayrı durmalarını istiyoruz. Tüm Amerikalılardan bu adımları atmalarını istiyoruz.

 

ABD ordusunda corona virüs testi pozitif çıkan kişi sayısı 37’ye çıktı

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), bu sabah itibarıyla bakanlık bünyesinde corona virüs (covid-19) testi pozitif çıkanların sayısının 37’ye yükseldiğini açıkladı.

 

En güncel ve en doğru bilgileri almak için bizi sitemizden, instagram ve telegram adreslerimizden takip edebilirsiniz. 

Reklamlar