Corona Virüsünden Korunmak için 14 Yol

Dün gece saat 01.00 sularında ülkemizdeki ilk vaka Sağlık Bakanı tarafından canlı yayında duyuruldu. Korona virüsü artık ülkemize girdi. Peki Nasıl korunabiliriz? Korunma yolu veya yolları neler? Bu yazımızda sizlere bunlardan bahsedeceğiz

Corona Virüsünden Korunmak için 14 Yol
Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar

Öncelikle belirtmeliyim ki bu önlemleri aldığınızda 100% olarak kendinizi korumaya alamazsınız. Sadece virüsün size bulaşmasını önemli boyutta azaltırsınız.

 

1) Ellerinizi sık sık yıkayın ve 20 saniye boyunca alkollü dezenfektan kullanın.

 

2) Solunum yolu hastalık belirtileri gösteren (öksürme, hapşırma v.b.) biriyle yakın temastan kaçınınız.

 

3) Öksürürken ya da hapşururken kolunuzu ya da bir mendili kullanın. Ellerinize öksürür veya hapşurursanız daha sonraki dokunduğunuz yerleri kirletebilirsiniz. 

4) Koronavirüs yani bilimsel adıyla COVID-19 tarzı solunum yolu hastalığı olan bir kişi öksürdüğünde etrafa tükürük saçar. Yakınınızda böyle kişilerin varlığından şüphe ederseniz onlarla aranıza en az 1 metre mesafe koyun.

 

5) Ateşiniz ve öksürüğünüz varsa, nefes almakta zorlanıyorsanız tıbbi yardım almak gerekir. Bu durum virüs taşıdığınız anlamına gelmez. Solunum yolu enfeksiyonu da olabilir. Ama önlem almakta fayda var.

 

6) Ellerinizin temiz olduğundan emin değilseniz göz, burun ve ağıza dokunmamaya dikkat ediniz.

7) Hafif solunum yolu semptomlarınız varsa hastalığın bulunduğu bir bölgeye seyahat geçmişiniz yoksa,  temel solunum ve el hijyeni kurallarını dikkatlice uygulayınız ve mümkünse iyileşene kadar evde kalınız.

 

8) Toprak üzerindeki,  kontamine olmuş hayvan atıkları veya sıvılarla temastan kaçının.

 

9) Genel bir önlem olarak, canlı hayvan pazarlarını ziyaret ederken genel hijyen önlemlerini uygulayınız. Hayvanlara ve hayvansal ürünlere dokunduktan sonra sabun ve su ile ellerinizi yıkayınız; el, göz, burun veya ağza dokunmaktan kaçınınız, hasta hayvanlarla ürünleriyle temastan kaçınınız. Sahipsiz dolaşan hayvanlarla herhangi bir temastan kesinlikle kaçınınız.

 

10) Çiğ veya az pişmiş hayvansal ürünlerin tüketiminden kaçınınız, gıda güvenliği uygulamalarına göre pişmemiş gıdalarla çapraz kontaminasyonu önlemek için çiğ et, süt veya etleri dikkatli kullanınız.

 

11) Maske takmak etkilenen bölgelerde COVID-19 ve diğer solunum yolu hastalıklarının bulaşma riskini azaltır. Ama sadece maske takmak yeterli değildir.

 

12) Maske kullanılacaksa, bu önlem, COVID-19’un insandan insana bulaşmasını önlemek için el hijyeni ve diğer önlemleriyle birlikte alınmalıdır. Diğer önlemleri almadan maske takmak, gereksiz maliyetlere ve el hijyeni uygulamaları gibi diğer temel önlemlerin ihmal edilmesine yol açabilir. Ayrıca, bir maskenin yanlış kullanılması bulaşma riskini azaltmak yerine dahada artırabilir.

 

13)  Kişisel hijyeni asla eksik etmeyin. Duş alma sıklığını yükseltin. Sağlık Bakanlığı’nın da üstünde durduğu el yıkama sıklığını yükseltin. Dışardan eve girdiğinizde elinizi mutlaka yıkayın. Bir kolonya ile elinizi dezenfekte edin.

 

14) Toplu alanlardan kaçının. Solunum yolu ile geçen bu virüsün, toplu alanda size geçebilme ihtimali çok yüksek.

 

Corona virüsü hakkında en güncel ve en doğru bilgileri almak için bizi sitemizden, instagram ve telegram adreslerimizden takip edebilirsiniz.

Reklamlar