HARMONY İŞLETİM SİSTEMİ İÇİN YENİ HABER!!

HarmonyOS, Android ve IOS gibi işletim sistemlerine rakip olabilecek mi?

HARMONY İŞLETİM SİSTEMİ İÇİN YENİ HABER!!
HARMONY İŞLETİM SİSTEMİ İÇİN YENİ HABER!!
HARMONY İŞLETİM SİSTEMİ İÇİN YENİ HABER!!
Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar

Huawei bu yıl Haziran ayında HarmonyOS adı verilen bir işletim sistemini duyurdu. Bu işletim sistemi için zaman içinde bir telefonlar için oldu, bir bilgisayarlar için oldu ama sonuçta ev içi sistemler için geliştirilen bir şekilde karşımıza çıktı. Bugün HarmonyOS işletim sistemi tüm pazarda %0,1’lik bir pazara sahip olsa da 2020 yılı sonunda Çin‘de %5’lik bir pazara hakim olabilir. Harmony iOS ve Android işletim sistemlerine rakip olabilir mi bunu önümüzdeki dönemde göreceğiz ama gelen bilgiler ve raporlar 2021 yılı içinde HarmonyOS işletim sistemine sahip telefonları pazarda göreceğiz diyor.

 

 

Dünya üzerindeki işletim sistemi paylaşımı şu şekilde;

  • Android %39
  • Windows %35
  • iOS %13.87
  • MacOS %5.92
  • Linux %0.77

Bu noktada görünen o ki; 2020 yılı sonu itibariyle dünyanın en büyük beşinci işletim sistemi HarmonyOS olacak. HarmonyOS bugün itibariyle Android, Linux ve HTML5 için oluşturulmuş birçok uygulamayı rahatlıkla destekleyebilir. Bununla birlikte Kotlin, Java, Javascript, C ve C ++ programlama dillerini destekleyen yeni nesil HarmonyOS için Huawei oldukça umutlu.

 

2017 yılından beri geliştirilen ama daha çalışan bir arayüzü ile karşılaşmadığımız bu işletim sistemi bizlere ne sunacak bunu göreceğiz ama Android ilk tanıtıldığı zaman da aynen böyle uzaylı gibi bakmıştık. Bakalım Huawei Amerika’ya inat geliştirdiği işletim sistemini gerçekten de kullanabilecek mi? Yoksa her şey bir gövde gösterisi mi?

Bunu 2021 yılında göreceğiz.

 

 

 

 

Reklamlar