MCPE için Sunucu Açmak İsteyenlere Tavsiye

On binlerce kişinin Türk sunucularda oynadığı oyun olan Minecraft'da sizde sunucu açmak istemez miydiniz? Gelin hep beraber doğru sunucu nasıl seçilir göz atalım.

MCPE için Sunucu Açmak İsteyenlere Tavsiye
Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar

Sunucu ve Oyuncu Yoğunluğuna Göre Doğru Sunucu Seçimi Nasıl Olmalıdır?

 

On binlerce kişinin Türk sunucularında aynanda oynadığı oyun olan Minecraft'da sunucu açmak istemez miydiniz? İşte size nasıl doğru sunucu seçme yönetimini anlatacağız. 

 

Öncelikle bu konu stabil eklentiler kullanılan bir sunucu olarak düşünülerek yapılmıştır.

 

SUNUCU TÜRÜ -  ANLIK OYUNCU SAYISI - ÖNERİLEN SUNUCU

Faction - 25-54 - 4 GB ve Üstü

Skyblock - 30-54 - 4 GB ve Üstü

Skywars - 25-54 - 3 GB ve Üstü

Eggwars - 20-48 - 6 GB ve Üstü

SkyConcon - 20-45 - 4 GB ve Üstü

Hub - 15-45 Başlangıç Sunucuları İçin

 

Şimdi neden böyle bir değerler verdiğimi açıklamak gerekirse;

Bir sunucuda ne kadar çok kişi olursa makine o kadar fazla yorulur. Bu yüzden ikinci sayı anlık oyuncu sayısını geçiyorsa yeni bir sunucu alma sırası gelmiş demektir.

 

Öncelikle Survival Tarzı Sunucularda(Faction, Skyblock, SkyConcon lag daha az görülür. Bu tarz sunucularda Ram yerine CPU ve Depolama önemlidir. Bu yüzden Survival Tarzı Sunucularda 25(MİN) Oyuncunuz varsa 4 GB'dan başlamak en iyisidir.

 

MiniGames Tarzı Sunucularda(Eggwars, Skywars, TheBridge, ThePit) lag fazla görülür. Bu tarz sunucularda Hafıza genellikle tamamen dolmaz. Bu yüzden bu konu da rahat olabilirsiniz. Fakat MiniGames tarzı oyunlarda eklentilerin ağır olmasından kaynaklı çok lag görülüyor. Bu yüzden yüksel Ramli Sunucular Tercih Edilmelidir.

 

Hub sunucularında genellikle diğer sunucular yeniden başlatıldığında oyuncular otomatik olarak hub sunucusuna ışınlanır. Bu yüzden anlık geçişler lag yaratabilir. Eğer sunucunuzda 15(MİN) aynı anda gireceğini düşünüyorsanız 2 GB'li bir makine ile başlayabilirsiniz.

 

BU GÖNDERİDEKİ VERİLER STABİL EKLENTİLER VE TEST SUNUCULARINDA TEST EDİLEREK YAZILDI. LÜTFEN KONU HAKKINDA SADECE GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞINIZ. VERİLER HER SÜRÜMDE YA DA HER YAZILIMDA FARKLI OLABİLİR

Reklamlar